Hilal Bebek
İLETİŞİM İÇİN ARAYINIZ: +90 543 934 39 60 +90 216 999 89 58

Rorschach Testi

Rorschach testi, deneklerin algılarını mürekkep lekelerini kullanarak analiz etmektedir. Bu test, bir kişinin kişilik özellikleri ve duygusal işleyişini incelemek amacı ile kullanılmaktadır. Özellikle hastaların kendi içsel süreçlerini açıkça anlatmak istemedikleri durumlarda altta yatan düşünce, kişilik ve duygulanım sorunları bu test aracılığı ile tespit edilebilmektedir. Test, ismini yaratıcısı İsviçreli psikiyatrist Hermann Rorschach ‘dan almıştır.

İsviçreli psikiyatr Hermann Rorschach, 1884-1922 yılları arasında yaşamıştır. Ressam olan babasından etkilenen Rorschach, psikiyatri eğitimi almadan önce babası gibi ressam olmak istemiştir. Bu yüzden de okulda arkadaşları tarafından kendisine Klex (mürekkep lekesi) lakabı takılmıştır. Psikiyatri çalışmalarını Eugen Bleuler’in Zurih’teki kliniğinde geliştiren, Jung’dan çok etkilenen ve psikanalize derin bir ilgi duyan Rorschach, 1910 yılında birçok psikanalitik çalışma ve makale yayınlamıştır. 1911’de ise mürekkep lekeleri ile ilgilenmeye başlamıştır. Bunun nedeni, Szymon Hens isimli araştırmacının Bleuler, ile beraber mürekkep lekelerini hayal gücünü ölçmek için kullanması ve elde ettikleri sonuçların Rorschach’ın tezinin sonuçlarıyla ters düşmesidir. Rorschach, bu olayın ardından zamanın büyük bir kısmını bu çalışmalara ayırır ve sonucunda 1921’de Psikodiagnostik isimli başyapıtını yayınlar. Orijinal ismi “algılamaya dayalı tanısal test” idir.

Rorschach testi 1960’lı yıllarda en yaygın kullanılan projektif testtir. ABD’de ulusal bir araştırmada Rorschach testinin ayaktan tedavide ruh sağlığı tesislerinde kullanılan psikolojik testler arasında sekizinci sırada yer aldığı bulunmuştur. Kişilik Değerlendirme Derneği üyeleri tarafından %50 ve Adli tıp değerlendirmesi vakalarında da psikiyatristler tarafından % 25 oranında istenmiştir.

Testin Yapısı  Nedir?

Rorschach Mürekkep Lekesi Testi, iki taraflı simetrik mürekkep damlalarının basıldığı, 20 /26 cm. büyüklüğünde 10 adet karttan oluşmaktadır. 5 kartta (I, IV,V,VI ve VII) siyah ve gri renkler; 2 kartta (II ve III) ilaveten parlak kırmızı dokunuşlar ve diğer 3 kartta da (VIII, IX ve X) pastel renkler ve gölgeler bulunmaktadır. X. kartta bazı ufak ayrıntılar grimsi renktedir (Anastasi, 1997). Bu desenler, ortasına mürekkep damlatılmış bir kağıdın ortadan ikiye katlanarak, mürekkebin kağıda simetrik olarak yayılmasının sağlanmasıyla oluşturulmuştur. Böylece kağıt üzerinde simetrik, dış çizgileri az çok belirli, değişik şekillerde yorumlamaya elverişli desenler elde edilmiştir. Test için seçilen 10 desen, bu yöntemle hazırlanmış pek çok örnek arasından en anlamlıların seçilmesi ile oluşturulmuştur.

Rorschach Testi Kimlere Uygulanır?

7-70 yaş arasındaki herkese Rorschach testi verilebilir. Klinik çalışmalarda özellikle her yaş gurubundaki psikopatolojilerin belirlenebilmesi için yapılan çalışmalara baktığımızda konuşabilen her insanın bu testten geçirilebileceği belirtilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çocuklarla yapılan testlerin yorumlarının erişkin yorumlarından ve değerlendirmelerinden farklı olması gerektiğidir.

Testin uygulanmasında zaman sınırlaması yoktur. Test süreci ortalama olarak 20-30 dakika sürmektedir. Bazı hastalar hemen bitirme eğilimindedir bazı hastalar ise dakikalarca kartlara bakıp uzun yanıtlar vermektedir. Bazı vakalarda süre, 80-90 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

 

Uygulamalar

Tüm Psikolog Uygulamaları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.